Referendum o rodine: Slušní ľudia, ktorí vám ukradnú slobodu

Autor: Patrik Lučan | 30.10.2014 o 9:25 | Karma článku: 14,23 | Prečítané:  23868x

Slušní ľudia majú právo vyjadriť sa v referende na akúkoľvek otázku. Právnik Anton Chromík z Aliancie za rodinu je presvedčený, že ľudia by mohli hlasovať aj o obmedzení slobody iných ľudí.

Referendum o ochrane rodiny sa netýka iba menšiny homosexuálov. Bude to referendom o právach nás všetkých. Aktivity Aliancie za rodinu začínajú nadobúdať rozmery, ktoré ďaleko presahujú práva LGBT menšiny a nastoľujú otázku, do akej miery môže štát obmedzovať osobnú slobodu vlastných občanov v mene presvedčenia istej skupiny ľudí. Právnik Anton Chromík, ktorý je hovorcom Aliancie za rodinu, tvrdí, že ľudia by mali mať právo vyjadriť sa slobodne k akejkoľvek otázke. Čo by povedal na referendum o zoštátnení cirkevného majetku alebo o vyhnaní Maďarov za Dunaj? Ústava SR určuje pravidlá, podľa ktorých o takýchto otázkach nemožno hlasovať. Sloboda slova sa má podľa Chromíka stať nástrojom k tomu, aby sme mohli obmedziť slobodu homosexuálnej menšiny, ako aj tých, ktorí nezdieľajú s nami naše presvedčenie.  

Spustiť nahrávku Rádia Slovensko ►

 

Ako treba chrániť rodinu?

Žiadosť o referendum sa začalo pod heslom Aliancie: Chránime rodinu. Myslíte si, že manželstvo a rodina si zaslúži väčšiu ochranu? Ak áno, čo považujete za súčasné problémy rodín? Odpovede sa väčšinou týkajú tém ako napríklad:

  • nezamestnanosť
  • nízke príjmy
  • nedostatok voľných miest v materských škôlkach
  • nedostatok detských ihrísk
  • alkoholizmus
  • problémy so splácaním úverov
  • zdĺhavé rozvodové konanie na súdoch
  • a mnohé iné - viď TU alebo TU

 

Aliancia problémy nerieši

Aliancia za rodinu vo svojom programe neponúka riešenie ani jedného bežného problému rodín.  Stratégia Aliancie je pomerne priamočiara a využíva nielen dogmatickú argumentáciu ale aj overené nástroje totalitarizmu. Zdá sa vám to neuveriteľné? Poďme sa pozrieť na charakteristické znaky, ktorými predstavitelia Aliancie manipulujú verejnú mienku a namiesto riešenia problémov, problémy skôr vytvárajú. 

Hnev zo sociálnej situácie

Ekonomická nestabilita, nezamestnanosť, nízke príjmy a nesplnené očakávania po vstupe do EU vytvárajú ideálne podmienky pre sociálnu depriváciu. V súčasnej spoločenskej atmosfére sa bezradnosť a zlé vyhliadky do budúcnosti môžu veľmi ľahko obrátiť v hnev a nenávisť. Aliancia za rodinu našla niekoho, koho slobodne a beztrestne obvniňujú za problémy rodín a komu možno pripísať zodpovednosť aj za budúcnosť. Tou skupinou sú ľudia s odlišnou sexuálnou orientáciou. Tí vraj ohrozujú nielen morálne princípy väčšinovej spoločnosti, ale sú zodpovední za znižovanie pôrodnosti a budúcej ekonomickej prosperity. Aké jednoduché konštatovanie! V situácii, keď sa ľuďom nedostáva sociálnych istôt a sami sa cítia bezmocní, je veľmi ľahké označiť druhých za príčinu vlastného nešťastia.

Strach z neznámeho

Strach je bežná súčasť nášho života. Vďaka rozumu však máme schopnosť odlíšiť, kedy je strach iracionálny a kedy je strach oprávnený. Aliancia manipuluje verejnú mienku podnecovaním emócie strachu. Vykresľuje aktivistov LGBT ako sexuálnych deviantov, ktorí obracajú na ruby hodnoty celej, doposiaľ morálne čistej a vzornej spoločnosti. Aliancia idealizuje tradičné rodiny. Sú označené za zachovávateľov tradičných a správnych hodnôt, pritom sa na bok odsúva fakt, že práve z týchto rodín počuť aj o domácom násilí, opustených deťoch a rozvodoch. Ďalej Aliancia účelovo zavádza ľudí tvrdením, že homosexualita je deviácia, stavia ju na úroveň pedofílie, či zoofílie. Fakt, že homosexualita nie je vo vedeckých kruhoch považovaná za úchylku ani deviáciu je predstaviteľom Aliancie ukradnuté, svoj pohľad na homosexualitu vydávajú za jediný správny. Vedecké poznatky označujú za skorumpované a nehodnoverné. K tomu si pomáhajú citovaním konšpiračných teórií o sprisahaní proti celému svetu, ktoré má za cieľ znížiť svetovú populáciu a zdecimovať celé národy. Prirodzený ľudský strach z neznámeho je tak účinne šľachtený vo fóbiu. Fotografie výstredných a sporo odetých homosexuálov na karnevalových pochodoch PRIDE z celého sveta sú podkladané ako dôkaz inak klamlivej konšpiračnej teórie. Strach z neznámeho a cudzieho tak nadobúda u ľudí hlboko zakorenených v našej uzavretej spoločnosti konkrétne črty. Stačí už len, aby Anton Chromík s nevinným výrazom na tvári odhalil pravdu a zrodí sa skutočná homofóbia.

Vyvolení a tí druhí

Slušní ľudia dnes dostali od systému facku za to, že nemôžu [v referende] vyjadriť svoj názor na rodinu. Je to škandalózne! (Anton Chromík v rozhovore pre RTVS)

Aliancia legitimizuje svoje konanie a vytvára hrubú deliacu čiaru medzi sebou a zvyškom spoločnosti, ktorá nezdieľa ich presvedčenie. Stúpenci Aliancie sú „ slušní ľudia “ , ktorí „ uznávajú pravý zmysel manželstva “ , pričom opozícia „ ohrozuje stabilitu rodiny“  ako aj blahobyt spoločnosti.  Zdieľať morálne hodnoty je síce vlastné každej skupine, no iba extrémistické zoskupenia rozdeľujú svet na dve antagonické strany, pričom opozícia je považovaná za nositeľa zlých, škodlivých alebo nemorálnych hodnôt. Separovanie slušných ľudí voči druhým má za cieľ vzájomnú súdržnosť ale aj potlačenie empatie voči oponentom a vzájomné zbližovanie. Aliancia zastupuje slušných ľudí. Akú morálnu hodnotu majú potom tí, ktorí s Alianciou nesúhlasia?

Pasivita

Riešiť skutočné problémy vyžaduje veľa práce a úsilia, veľa premýšľania, ale aj ústupkov. Slovensko zažilo množstvo prísľubov od politikov: dvojnásobné platy, spravodlivé súdy, sociálny zmier... So sklamaním však sledujeme ako sa plány politikov rozplývajú ako ranná hmla. Zrazu sa vynára nová politická sila. Aliancia za rodinu namiesto riešenia skutočných problémov ponúka virtuálneho nepriateľa, ktorý má byť umlčaný a zničený. Riešenie spoločenských problémov je náročná úloha. Od podporovateľov Aliancie za rodinu sa však neočakáva veľa, stačí pasívny odpor v podobe podpisu pod petíciu alebo hlasovania v referende. Ak chceme zmeniť postavenie rodiny, musíme nevyhnutne zmeniť svoj osobný postoj, pracovať na svojom šťastí, vzťahoch a motivovať politikov aby zlepšovali naše životné prostredie (napr. architektúru miest zameranú na výchovu detí) a sociálne pomery (napr. spravodlivejšie prerozdelenie sociálnych dávok). Aliancia za rodinu však vidí riešenie v odstránení vonkajšieho nepriateľa, podobne ako ponúkal nacistický režim víziu blahobytu po odstránení Židov. Aliancia sa prezentuje ako ochranca rodiny. V skutočnosti pre rodinu nerobí vôbec nič. Je to však lacný a účinný spôsob ako si zabezpečiť budúcu politickú kariéru. Nie sú potrebné dlhodobé stratégie ani splnené sľuby. Pre tento účel stačí získať 408-tisíc podpisov.

 

V mene slobody vám ukradneme slobodu

Zavádzanie a klamstvá sú doslova pracovnými metódami iniciatívy, ktorá vznikla v prostredí mládežníckych združení (viac v článku Aliancia za rodinu klame). Aliancia sa podľa najnovších vyjadrení snaží o získanie absolútnej slobody vo vyjadrovaní, paradoxne z dôvodu, aby iným ľuďom ich slobodu odobrala. Anton Chromík tvrdí, že preventívnym zákazom akýchkoľvek partnerských zväzkov, ktoré by sa čo i len podobali manželstvu, neupiera Aliancia za rodinu nikomu žiadne právo a iba zachováva súčasný stav veci. Zamlčuje však dôležitý fakt a to, že už niekoľko rokov sa o možnosti zriadiť inštitút registrovaného partnerstva verejne hovorí. Sú medzi nami ľudia, ktorí by takýto právny zväzok privítali a ich požiadavky nemožno chladnokrvne ignorovať. To, že ich ignoruje práve Aliancia za rodinu, ktorá získala širokú podporu katolíkov, je zlým znakom toho, že veriaci sa nechajú vodiť za nos každým, kto svoje politické ciele zabalí do luxusne vyzerajúcej pohľadnice s kresbou Ježiša Krista. Keď sa zmixuje náboženská ideológia s premyslenou politickou stratégiou, výsledkom môže byť celospoločensky nebezpečná organizácia. Referendum totiž nehovorí iba ho homosexuálnej menšine, hovorí o každom z nás, ktorí sa čo i len trochu nezmestíme do všeobecných šablón spoločenských predsudkov. Referendum bude skúškou zrelosti našej spoločnosti. Budeme mať príležitosť ukázať, či je pre nás tolerancia a sloboda stále aktuálnymi hodnotami, tak ako v čase porazenia fašizmu či komunizmu. Ak dnes povieme, že jediný správny model rodiny je „ocko a mama navždy“, poprieme tým realitu v ktorej žijú mnohé rodiny a odsúdime tak možno vlastných susedov. 

Muž a žena nie sú predpokladom ideálnej a harmonickej rodiny, predpokladom takejto rodiny je vzájomná úcta partnerov, snaha o pochopenie a odpustenie a to bez ohľadu na pohlavie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

STĹPČEK PETRA TKAČENKA

Čakanie na prokurátora

Podstatné je, aby sa koncovka našla v dohľadnom čase.


Už ste čítali?