Koľko zarábajú vysokoškoláci popri štúdiu?

Autor: Patrik Lučan | 23.10.2013 o 13:22 | (upravené 23.10.2013 o 13:30) Karma článku: 5,46 | Prečítané:  2347x

Sociálne štipendium nestačí pokrývať náklady vysokoškolákov. Medzi pracujúcimi študentami je každý tretí poberateľom štipendia. Vyplynulo to z online prieskumu, ktorý v priebehu akademického roka 2012/2013 zrealizoval internetový portál Študentské financie. Svoje odpovede poskytlo 3150 mladých ľudí vo veku od 18 do 26 rokov.

 Foto: www.sxc.hu

Pamätám si ako som sám začínal na pomocných brigádach, častokrát vonku v zime a daždi, oblečený v robotníckom prešiváku a s predstavou, že zo zarobených peňazí raz pôjdem na výlet niekam do prírody na stredné Slovensko. Počas vysokej školy ma chytilo programovanie, dostal som sa k tomu takpovediac náhodne, no už na začiatku som videl príležitosť v lepších a pohodlnejších zárobkoch. Skutočne, oplatilo sa. Počas vysokej školy som za rovnaký čas zarobil trikrát viac než moji spolužiaci. Zdalo sa to ako práca snov, pri ktorej sa človek učí novým veciam a ešte je za to platený. Práca po večeroch však mala aj nepríjemné stránky, menej spánku a pracovné povinnosti, ktoré ma neraz dostihli aj v škole medzi prednáškami. Na akúkoľvek prácu, či už v továrni, na stavbe, alebo za počítačom dnes spomínam v dobrom, všetko bola príležitosť naučiť sa niečo nové a posunúť sa vpred. Zvláštne je, že si nepamätám koľko som vtedy zarobil, vždy mi to akosi vystačilo na moju študentskú existenciu a to mi stačilo. Prednedávnom som si položil rovnakú otázku, smerovanú súčasným študentom. Koľko vlastne zarobia, koľko času trávia v práci, obmedzuje ich práca v štúdiu? Dnes už odpovede poznám a vidím že jedna vec sa stále nezmenila. Ak chcete viac zarábať, nájdite si niečo čo vás baví a čomu sa chcete venovať a potom na tom intenzívne a dlhodobo makajte. Ak priemerný študent na VŠ potrebuje mesačne 350 eur, potom kvalifikovaná práca popri štúdiu môže prinášať veľkú časť príjmov.

Prieskum s otázkou "Koľko zarábajú vysokoškoláci" sme realizovali počas akademického roka 2012/2013 pomocou online formulára na webovej stránke Študentské financie. Svoje odpovede nám poskytlo 3150 mladých ľudí vo veku 18 až 26 rokov. Takýto vysoký počet respondentov sme potrebovali pre získanie reprezentatívnej vzorky cca 1000 ľudí, ktorí uvedú, že popri štúdiu na VŠ pracujú a odpovedia na ďalšie naše otázky. Zistili sme, že popri štúdiu na vysokej škole si privyrába každý tretí opýtaný študent.

Výsledok prieskumu sme spracovali do tejto infografiky. Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Prieskum - koľko zarábajú študenti vysokých škôl popri štúdiu?

Každý druhý pracujúci študent brigáduje často, alebo má dlhodobú prácu. Väčšina študentov pracuje na dohodu o brigádnickej práci študentov, iba 4 percentá študentov uviedli, že pracujú na skrátený pracovný úväzok. Priemerný zárobok pracujúceho študenta sa pohybuje vo výške 80 eur mesačne. Povinné odvody do Sociálnej poisťovne, ktoré zaviedla súčasná vláda začiatkom roku 2013 majú dosah na každého štvrtého pracujúceho študenta (presne 23,7 percenta), ktorý zarobí priemerne 160 eur mesačne a viac. Štúdium na vysokej škole nie je obmedzením pre jedného z desiatich pracujúcich, ktorý dokáže zarobiť viac než 200 eur mesačne.

Brigádnici sú najímaní hlavne na pomocné a odborne nekvalifikované práce. Iba 18% opýtaných uviedlo, že pracuje v oblasti, ktorú študuje. Práve mnohí z nich patria do kategórie najlepšie zarábajúcich študentov.

Najpreferovanejší spôsob hľadania práce je prostredníctvom referencií od známych a kamarátov, nasledujú internetové pracovné portály, za nimi pracovné agentúry a na poslednom mieste sa umiestnili inzeráty v tlači.

Každý druhý študent priznáva, že práca ho obmedzuje v plnení študijných povinností. Čo sa týka platobnej disciplíny firiem, tá je hodnotená pozitívne, firmy vo veľkej väčšine vyplácajú odmenu v dohodnutom termíne. Nezhody, alebo úplné nevyplatenie výplaty sa týka iba malého počtu prípadov, tieto problémy uvádza 2% opýtaných.


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Ondreja Podstupku

Vláda nezvláda slová a môže to stáť životy

Stručný návod na lepšie hospodárenie s dôverou.

Dnes píše Elena Eleková

Nie, nečaká nás sloboda s dvoma negatívnymi testami vo vrecku

To je vec, ktorú robí vláda zle: nehovorí otvorene ľuďom, čo ich čaká.


Už ste čítali?