Účty v bankách. Prečo by sme mali za ne platiť?

Autor: Patrik Lučan | 21.1.2013 o 13:00 | Karma článku: 8,04 | Prečítané:  479x

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo svojej banke platíte za vedenie účtu, teda za to, že im zveríte svoje peniaze? Zdá sa vám to normálne? Ak áno, potom je na čase pozrieť sa na jeden fakt, ktorý vám na pobočke nepovedali.

 www.xhc.hu

Veľmi rýchlo sme si osvojili myšlienku, že banka ochráni naše peniaze, ktoré by nám inak určite ktosi na ulici ukradol a že za túto službu predsa musíme platiť. Z čoho by inak banka dokázala prežiť? Nezabúdajme ale na to, že ten, kto prvý vyslovil takúto myšlienku bol práve bankár.

Vo Veľkej Británii banky pochopili, že v 21. storočí nemôžu od všetkých klientov peniaze ťahať len čo urobia prvý krok na pobočku. Sú tu známe tzv. Základné účty. To, čo na Slovensku ponúkajú internetové banky je zatiaľ slabšou náhradou toho, čo je bežné v UK. Myslím, že pri pohľade na tabuľku nižšie sú zbytočné všetky komentáre.

Do kedy budú banky od nás pýtať peniaze za balíky a služby, ktoré mnohí ľudia nevyužívajú? Prečo, ak chcem jednoducho vložiť svoje peniaze a kedykoľvek ich vybrať, musím za túto službu platiť? Biznis model mnohých firiem je dnes postavený na tom, že základné služby sú dostupné celkom zadarmo. Ak sa vám služby páčia, máte možnosť dokúpiť si ďalšie. Banky, ako poskytovatelia virtuálnych služieb, by takýto model mali zvládať hravo. Problém je teda asi v nás, zákazníkoch, ktorí im verne zaplatíme všetko, čo pýtajú. Mňa sa banka nikdy nepýtala, či potrebujem internet banking pre smartphone, ktorý vôbec nevlastním, alebo povolené prečerpa nie či bezkontaktnú kartu. Jednoducho, plať a nevyrývaj!

Slovensko Internetové banky Veľká Británia
Vedenie účtu 3,50 € - 5,00 € za balík služieb bezplatne bezplatne
Vyberanie z bankomatu predplatené v balíku služieb 1x bezplatne, následne 0,80 - 1,20 € za každý ďalší výber bezplatne v bankomatoch danej banky + v poštovej banke
Pohyby na účte predplatené v balíku služieb bezplatne bezplatne
Internet banking predplatené v balíku služieb bezplatne bezplatne
Platba u obchodníka bezplatne bezplatne bezplatne
Ročné náklady
-3 výbery z bankomatu
- 10 transakcií IB
- 10 platieb u obchodníka
42 € až 60 € 20 € až 29 € bezplatne
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

STĹPČEK PETRA TKAČENKA

Čakanie na prokurátora

Podstatné je, aby sa koncovka našla v dohľadnom čase.


Už ste čítali?