Sociálne štipendiá pre študentov VŠ

Autor: Patrik Lučan | 29.7.2011 o 10:00 | Karma článku: 6,54 | Prečítané:  1685x

Študenti vysokých škôl sú veľkou skupinou ľudí, na ktorých sa veľakrát tí dospelí pozerajú z nadhľadu. Považujú ich stále za mladých, čo o živote veľa nevedia, čo nemajú starosti s bývaním, prácou, deťmi a účtami.

Peniaze sú dôležitou témou aj pre študentov. Častokrát rozhodujú o tom, aký čas venujú škole, alebo či sa vôbec rozhodnú študovať.Peniaze sú dôležitou témou aj pre študentov. Častokrát rozhodujú o tom, aký čas venujú škole, alebo či sa vôbec rozhodnú študovať.

 

Bol som študentom a nezabudol som na to, že medzi študentami sú aj takí, ktorých študentský život je veľakrát ťažší ako život čo príde po škole. Sú to tí čo nedostávajú peniaze od rodičov, majú ťažko chorých súrodencov, neštudujú aby si predĺžili mladosť, tí čo v noci brigádujú, cez deň nemajú čas a pijú kávu 5x denne. Zoznamujú sa s poznatkami, o ktorých bežní ľudia nemajú ani páru, no napriek všetkému im chýba základná znalosť dnešnej doby a tou je finančné vzdelanie. Školy nás pripravili na to, aby sme vedeli počítať logaritmy, poznali dátum francúzskej revolúcie, či dokázali rozpoznať užovku od vretenice. Nenaučili nás však čítať texty písané malým písmom, nenaučili nás porozumieť praktickému životu a správnemu prístupu k peniazom, ktoré - či chceme alebo nie - majú vplyv na naše zdravie, spôsob bývania, na to s kým sa priatelíme, ako sa zabávame a aj na to ako myslíme. Peniaze nie sú pre študentov obľúbenou témou, avšak práve od peňazí závisí samotný prístup k ich vzdelaniu. Informácie majú vysokú hodnotu aj na miestach, kde sa nepočíta v tisícoch eur, na internátoch a podnájmoch. Mám na mysli informácie o tom, ako čo najvýhodnejšie a najľahšie získať financie na vlastné vzdelávanie.

Pred niekoľkými rokmi som sám behal po chodbách filozofickej fakulty a pozeral sa na nástenky preplnené rôznymi oznamami, snažil som sa nájsť stopu k možnostiam ako financovať svoje vysokoškolské štúdium bez nutnosti zamestnať sa na plný úväzok. Štát prostredníctvom svojich fondov našťastie ponúka celkom slušné možnosti pre viacerých študentov. Určite najzaujímavejšou témou je získanie sociálneho štipendia, ktoré môže pokryť všetky základné potreby študenta VŠ. Najvyššia suma, ktorú môžu v súčasnosti študenti mesačne získať je 265 €. No a to je jeden z hlavných dôvodov, prečo som si pred niekoľkými mesiacmi zaumienil, vytvoriť interaktívnu kalkulačku na výpočet sociálneho štipendia. Pomerne zložité sú podmienky pre získanie štipendia ako aj pravidlá stanovené Ministerstvom školstva SR podľa ktorých sa individuálne určuje výška poskytnutej sumy. Ako študent som mal niekoľko konzultácií u študijnej referentky, ktorá mi vtedy vysvetlila niektoré postupy. Dnes, po niekoľkých rokoch, som však s prekvapením zistil, že v dobe masovej internetizácie všetkého, vrátane sociálnych vzťahov, nie je k dispozícii jednoduchý nástroj, ako si z pohodlia domu a v rýchlosti zistiť svoje šance na získanie tak dôležitej podpory od štátu. Poznám viacerých ľudí, ktorí štúdium na VŠ odkladajú na neskoršiu dobu, keď budú mať pocit, že si našetrili dostatok peňazí. Pevne verím, že získaním užitočných informácií, nielen o štipendiách ale aj o ďalších zaujímavých možnostiach financovania vysokoškolského štúdia na stránkach Študentské financie budú mať oddnes ľahšie rozhodovanie.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

STĹPČEK PETRA TKAČENKA

Čakanie na prokurátora

Podstatné je, aby sa koncovka našla v dohľadnom čase.


Už ste čítali?