Splácať je jednoduchšie ako šetriť. Naozaj je to tak?

Autor: Patrik Lučan | 1.8.2011 o 11:40 | (upravené 18.2.2013 o 17:19) Karma článku: 16,49 | Prečítané:  5060x

Reklama na úvery Quatro má výstižné heslo: „Splácať je jednoduchšie ako šetriť”. Ak berieme do úvahy fakt, ako uvažuje veľa ľudí, je to trefa do čierneho. Bohužiaľ, realita je úplne iná a ten, kto si myslí, že úvermi sa dá kúpiť lepší život, sa dobrovoľne vzdáva nielen svojho majetku ale aj slobody.

Reklamy na úvery sú populárne a ešte populárnejšia je predstava, ako pomáhajú ľuďom plniť ich sny. Dnes sa z úverov stal životný štýl a dobrý obchod, ktorý je z finančného hľadiska výhodný, avšak iba pre jedinú stranu - pre splátkovú spoločnosť. Pre bežného spotrebiteľa, teda pre vás, to už nemusí platiť. Poďte sa so mnou pozrieť bližšie na to, ako funguje systém úverov, kto na tom stráca, kto bohatne a ako si možno plniť vlastné sny bez zadlžovania sa.

Keď chamtivosť víťazí

Predaj úverov je žiaľ väčšinou o emóciách, nie o zdravom rozume. Všetky úverové spoločnosti vám ponúkajú lákavú predstavu toho, že si budete užívať svoj sen okamžite. Kúpte si byt, televízor, či auto ešte dnes a splácať začnete až zajtra - lákadlo, ktoré funguje na mnohých z nás. A viete prečo? V rozprávkach a v učeniach náboženstiev sa tomu hovorí chamtivosť. Dnes slovo chamtivosť akosi nepočuť, pretože v nás vyvoláva veľmi nepríjemné pocity, som však presvedčený, že vystihuje podstatu veci. Pretože sme chamtiví, chceme niečo vlastniť hneď a nečakať do zajtra aj napriek tomu, že nejde o životne dôležitú vec. Nie je to však iba hriech proti Bohu, ako to hovoria náboženstvá, je to v prvom rade hriech proti sebe samému. Ak chcete niečo mať hneď, musíte za to zaplatiť vyššiu hodnotu, neraz aj niekoľkonásobnú. Radosť, ktorá príde s kúpou novej veci však rýchlo vystrieda záväzok, ktorý na seba beriete do dlhej budúcnosti. Nedočkavosť nás robí neslobodnými a chudobnejšími. Brať na seba úver neraz znamená zahrávať sa nezodpovedne so svojou budúcnosťou, najmä ak úverom chceme získať veci, ktoré nám prinášajú len zábavu či potešenie. Príjemné pocity chceme prežívať hneď teraz a nepríjemné si odkladáme do nedohľadna. Žiaľ, vždy príde chvíľa, keď nás minulosť dostihne.

Ako stratíte na úveroch

Príklad: Beriem si úver

Váš sen: Chcete si kúpiť plazmový televízor za 2.100 . Zoberiete úver od nebankovej splátkovej spoločnosti na tri roky, pričom výška mesačných splátok vám vyjde na 84,60 . Za tri roky tak namiesto 2.100 € zaplatíte celkovo 3.046 .

Cena vášho sna: 2.100 €
Doba splácania: 3 roky
Úroková miera: 26%
Mesačná splátka: 84,60 €
V skutočnosti zaplatíte: 3.046 €
Preplatíte: 946 

Príklad: Sporím si

Váš sen: Chcete si kúpiť plazmový televízor za 2.100 . Keďže v príklade s úverom musíte tri roky splácať 84,60 € mesačne, pozrime sa na to, ako by vyzeral váš rozpočet, keby ste si túto sumu sporili na termínovanom účte a televízor kúpili až po troch rokoch.

Cena vášho sna: 2.100 €
Doba sporenia: 3 roky
Úroková miera: 3%
Mesačný vklad: 84,60 €
Nasporená suma s úrokmi: 3.190 €
Získate: 145 

Šetrite a budete bohatší

Pozrite sa teraz oba uvedené príklady ešte raz. Kým v prvom prípade preplatíte 946 v druhom prípade pri sporení zarobíte 145 . Celkový rozdiel medzi tým, či si svoj sen kúpite dnes alebo si naň budete sporiť 3 roky je 1.091 . Teda ak si dnes kúpite na splátky sen v hodnote 2.100 , v skutočnosti zaň zaplatíte 3.191 . Jednoduchá matematika nám napovie, že je to o jednu tretinu naviac! Keďže túto sumu nezaplatíte naraz ale postupne v mesačných splátkach, budete mať klamlivý pocit, že to nie je drahé. Ak počkáte a svoj sen si kúpite až o tri roky, nielenže ušetríte spomínaných 1.091 €, ale je tiež možné, že cena samotného produktu časom zlacnie a vy získate ešte viac.

Počítajte s tým, čo strácate

Pri každom pomyslení na úver berte do úvahy hodnotu, ktorú strácate. V našich príkladoch je to 1.091 , čo je suma za ktorú sa dá splniť ďalší sen. Teda môžete mať dva sny za cenu jedného. Stačí sa pritom riadiť spôsobom našich starých rodičov - že to čo našetrím je moje a to čo si požičiam vrátim aj s úrokmi. Nerozvážne brané úvery vás nielenže oberajú o časť rodinného rozpočtu ale aj o slobodu, o ktorú prichádzate práve tým, že ste viac závislými od pravidelných príjmov a teda od práce a času, ktorý pracovným činnostiam venujete. Preto si nikdy, pokiaľ je to možné, zbytočne nepožičiavajte.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Termíny na očkovanie ostávajú, nemocnice ich nemôžu zaplniť

Nemocnice navrhujú, aby sa náhradníci prihlasovali cez portál korona.gov.

Dobré ráno

Dobré ráno: Navaľného zatknutie spustilo protesty. Rusi sú z Putina unavení

V sobotu sa chystajú ďalšie protesty.


Už ste čítali?