Boj proti antikoncepcii je boj s vlastným svedomím

Autor: Patrik Lučan | 8.9.2008 o 17:20 | (upravené 27.7.2011 o 21:53) Karma článku: 16,40 | Prečítané:  5411x

Ste kresťan a máte presvedčenie, že sexualita človeka zapadá do božích zámerov, do ktorých nemáme zasahovať? Ste za plánované rodičovstvo a proti antikoncepcii? Potom je pre vás tzv. prirodzené plánovanie jediným morálnym východiskom. Skúsme sa zamyslieť nad tým, či ste sa namiesto morálnosti, nezamotali do riadnej kaše.

Prirodzené spojenie muža a ženy považujú kresťania za posvätné. Znamená to žiadna antikoncepcia a žiadne kondómy. Myslím, že dnes už máloktorý človek povie, že sex je dobré praktizovať iba za účelom plodenia detí. Kresťanské dogmy hovoria o tom, že sex je božím darom, ktorý má partnerom prinášať rozkoš.

Príklad za všetky

Mám kamaráta, ktorý sa so svojou manželkou rozhodli oddialiť splodenie dieťaťa o rok. Má na to viacero pochopiteľných dôvovodov. Dieťa predsa nie je kus nábytku, ktorý sa dá ľahko uskladniť v izbe a nevyžadujúc pri tom zvýšenú pozornoť. V tom okamihu mi preblesla hlavou otázka, či ako manželia nemajú záujem praktizovať sex, resp. či si naivne myslia že v byte so štyrmi stenami na nich za ten čas nepríde chvíľa, keď by na seba najradšej skočili. Na to pohotovo odpovedal, že dieťa síce nechcú, ale intímnym chvíľam sa nebudú vyhýbať. "Bilingsova alebo symptotermálna metóda je riešením" odpovedal. Bolo mi jasné, že celý ten rok budú škrtať dni v kalendári, zapisovať si teplotu tela a robiť to len v obdobiach, kedy bude jeho partnerka neplodná. O tomto spôsobe síce katolícka cirkev oficiálne nehovorí, ale vďaka prolife združeniam sa veľmi rýchlo rozšíril ako alternatíva k sexuálnej zdržanlivosti. Ide vlastne o tzv. prirodzenú antikoncepciu, ktorá je považovaná za morálne prijateľnú na rozdiel od antikoncepcie a kondómov. V tejto chvíli považujem za irelevantné akú úspešnosť má Bilingsova metóda. Taktiež nechcem porovnať jednotlivé metódy antikoncepcie, vplyvy na organizmus, či pôžitok aký sa pri sexe dostavuje partnerom. Ide mi skôr o akýsi principiálny pohľad na vec.

"Prečo teda odmietate kondómy, ktoré sú zdraviu neškodné, bezpečné a nemajú ani abortívny charakter?" opýtal som sa. "Pretože je to umelé zabránenie možnosti počatia" zaznela odpoveď. Jeho odpoveď ma prekvapila. Čo tým, pre pánakráľa, myslíte? Kamarát, vidiac môj nechápavý pohľad, pokračoval vo vysvetlení "Pri Bilingsovej metóde neodmietame možnosť oplodnenia. Vždy je tu šanca, že ak Boh chce, tak k oplodneniu dôjde. Pri kondómoch však fyzicky zabránime vniku spermií k vajíčku. Navyše prezervatívy, či antikoncepcia nepriamo nabáda na neviazaný sexuálny život. Ak sa riadiš plodnými a neplodnými dňami ženy, rešpektuješ jej prirodzenosť a učíš sa zdržanlivosti, učíš sa rešpektovať svoju ženu. Sex nemá byť ako čokoláda - zakaždým keď dostanem chuť, dám si ju." V okamihu, keď vysvetlil svoje stanovisko mi bolo jasné, že ich intímny život sa podobá skôr nejakej afére, než čomusi, čo by sa dalo nazvať prirodzeným. Na druhej strane som precitol do trpkého poznatku, že osvetová línia okolo tzv. prirodzených metód plánovania je iba módna vlna, ktorá učí ľudí byť neúprimnými, pokryteckými a falošne svätými.

Pokrytectvo

Dôležitý je úmysel a nie skutok. Pri každej katolíckej omši kňaz pred oltárom odrieka modlitbu "Nepozeraj na naše hriechy, ale na vieru svojej cirkvi a podľa svojej vôle jej daruj pokoj a jednotu.". Ak konáme v dobrom úmysle, v úmysle viery, kňaz žiada Boha, aby nepozeral na výsledný skutok, ale na to s akým zámerom sme ho konali. Môj kamarát otočil garde, chce praktizovať sex, avšak nechce splodiť dieťa. Keď sa spýtate hociktorého obhájcu Billinsovej metódy, akú úspešnosť táto metóda zaručuje, s radosťou vám oznámi že percento je rovnako vysoké ako pri antikoncepcii. Ak by si teda môj kamarát myslel, že jeho rozhodnutie bude mať trebárs mizernú 15 percentnú úspešnosť zabránenia počatiu, radšej by sa pred svojou manželkou nevyzliekol ani do tielka a tému sex by zaiste nechali uväznenú v dôkladne zapečatenej knihe Kamasútry, po celý nasledujúci rok. Alternatívnu metódu neobhajuje iba kvôli tomu, že by chcel dať Bohu šancu urobiť zázrak života, ale hlavne preto, aby maximalizoval istotu bezpečného sexu. Z pohľadu zámeru je teda úplne jedno či použije prezervatív, alebo Bilingsovu, či symptotermálnu metódu. Zámer je jasný. Otázka stojí nasledovne "Aký prostriedok použiť?" a záver je nepríjemný - propagácia alternatívnych metód v spojitosti s kresťanskou morálkou učí pokrytectvu, zámer sa posväcuje iba odlišnou zbraňou.

Strach zo seba samého

Ak mi veriaci, slušný a zásadový človek povie, že kondómy odmieta, lebo nabádajú ľudí bezbreho užívať sex, potom z jeho odpovede vyplýva, že sa bojí sám seba. Bojí sa, že sa stane tým, kým nechce byť? Bojí sa, že jeho zásady sú postavené na sypkom piesku a akonáhle dostane do rúk možnosť zbúrať ich, aj tak učiní? Príde mi to ako analógia, ak by niekto chcel bojovať proti internetu len kvôli tomu, že sa možno preklikať na stránky s pornografickým, teroristickým, či ilegálnym obsahom. Absurdné, však? Každý si predsa môže vybrať čo chce a čo nie. Tak isto pri prezervatívoch. Promiskuitný Casanova sa nedá odradiť ani nechráneným sexom a podobne zásadový Mojžiš nepristúpi na predmanželský sex. Tak ako teda môžu kondómy kaziť charakter človeka? Nie je to iba výhovorka?

Je váš vzťah skutočne rovnocenný?

Prirodzené formy antikoncepcie vraj rešpektujú ženu a jej potreby, pretože sa riadia ovulačným cyklom. Ak by sme sa riadili týmto tvrdením, zrejme by k oplodneniu došlo hneď v prvom mesiaci spolunažívania. Logicky, ženy to majú rady práve v čase plodnosti, alebo to má príroda obrátené naruby? Ak už aj odhliadnem od biologického faktu, stále mi nejde do hlavy tá veta "učí ma rešpektovať ženu". Je veľmi prekvapujúce počúvať o nutnosti vzájomného rešpektovania založenom na ovulačnom cykle od ľudí, ktorí slovo láska prežúvajú v ústach častejšie ako američania hamburgery. Vždy som si myslel, že ak sa dvaja majú tak úprimne radi, dokážu o otázkach spoločného života diskutovať otvorene a taktiež sa dokážu na pravidlách hry dohodnúť. Zdá sa ale, že pokiaľ ich pravidlá hry niekto neprinúti rešpektovať, sami si nie sú schopní dôverovať. No teda,... asi aj ten najvzornejší manžel potrebuje na vlastnej koži cítiť že nad ním má kontrolu hororový Jigsaw.

Na záver, ak máte dostatok chuti a času, prečítajte si rozhovor s Marekom Nikolovom z občianskeho združenia Pastor Bonus. Ide o kvalitný ukážkový príklad ako sa sex stereotypne interpretuje v kresťanských kruhoch.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Ondreja Podstupku

Vláda nezvláda slová a môže to stáť životy

Stručný návod na lepšie hospodárenie s dôverou.

Dnes píše Elena Eleková

Nie, nečaká nás sloboda s dvoma negatívnymi testami vo vrecku

To je vec, ktorú robí vláda zle: nehovorí otvorene ľuďom, čo ich čaká.


Už ste čítali?