reklama

Iniciatívu Verejnosť za súčasnú STV podporuje stále viac ľudí

Keď vznikla pred dvoma dňami internetová iniciatíva Verejnosť za súčasnú stv, asi málokto očakával tak rýchly nárast počtu podpisov. Dnes nás je už vyše 2.000! Napriek tomu, že v masmédiach sa rozpútali boje o status verejnoprávnosti a o smerovanie súčasnej STV a aj napriek množstvu negatívnych postojov z radov umelcov, či polikov, je konečne evidentné, že na Slovensku existuje aj veľké množstvo ľudí, ktorí majú opačný postoj - Slovenská televízia začína byť naozaj pozerateľnou.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (14)

Považujem za dôležité, aby sa na oficiálnej úrovni vzali do úvahy aj naše názory. Nemyslím, že v tomto prípade má ísť iba o prestrelku "elity" ktorá má rozhodnúť čo je správne a čo nesprávne. Konieckoncov, táto "elita" rozhodovala o STV doposiaľ, kým vedenie STV nepožadovalo právo byť nezávislým. Hm, je jasné, že tieto diskusie majú zväčša otvorené konce, otázne však je, či celá vec bude mať aj otvorenú dohru, alebo sa vyrieši jednoznačnou direktívu zhora. Ťažko dnes usudzovať, ktorým smerom sa boj o Slovenskú televíziu uberie. STV je fakticky štátnou televíziou a preto si nerobím ilúzie, žeby záujmové alebo politické tlaky na jej vedenie niekedy vymizli. Pokus o nezávislosť je síce peknou víziou, no sú tu aj takí, pre ktorých je to neprijateľný problém. Iniciatíva Verejnosť za súčasnú STV prišla so staro-novým pohľadom - snahou o vyrovnanie síl v tejto polemike. Môžete si povedať, že vám nevyhovuje všetko čo STV prezentuje, môžete si tiež povedať, že STV nie je televíziou ktorú pozeráte. Napriek tomu je to však inštitúcia, ktorá si zaslúži byť modernou televíziou so všetkými jej plusmi i mínusmi.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kultúra, na ktorú sa iniciatívy Verejnosť za verejnoprávnosť, či 1000 slov snažia tak vášnivo upozorniť, je podľa nich hlavným problémom STV. Je však jedna televízia nositeľom celej kultúry? Dokážu sa umelci zmieriť s faktom, že v rozmanitej demokratickej spoločnosti existuje aj iný model kultúry na ktorý boli zvyknutí z centralisticky riadeného štátu? Kultúra, to nie je len film, inscenácia, SND, talkshow, či satira. Kultúra, to je aj množstvo subkultúrnych prejavov na pozadí hlavného prúdu - to je stredoškolák ktorý kreslí úžasné komixy, to je malé súkromné divadielko, či ohňová šou v uliciach starého mesta. Kultúra je možno aj spievajúci Mojsej, či básnik v zabudnutej dedinke. Kultúra, to nemá byť politicky navrhované a zhora riadené ľuďmi ktorí sa tým živia už celé desaťročia. Zmena v spoločnosti to je akoby Herakleitovo "pantha rhei", či Nietzsheho "nadčlovek", čo bolo dobré včera je dnes prekonané. VEREJNOSŤ ZA SÚČASNÚ STV je aj o takomto novom pohľade.

Autor je členom petičného výboru iniciatívy Verejnosť za súčasnú STV.

Patrik Lučan

Patrik Lučan

Bloger 
  • Počet článkov:  29
  •  | 
  • Páči sa:  16x

Príležitostný bloger, ktorý vie, že aj jeho pohľad je iba jedným z mnohých. Študoval filozofiu, dnes sa okrem toho venuje sociológii, ekonómii, internetovému marketingu a podnikaniu. Je zakladateľom internetového portálu Študentské financie. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáKultúrna vojnaNázoryLiterárneFinancie

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

19 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu